Norges Dykkeforbund / Nyheter / 2026 / Norske dykkerklubber er finalister til Gullklypa!
Bilde fra en av mange ryddeaksjoner med Mandal Dykkerklubb. Her ser vi bare en brøkdel av avfallet som ble tatt opp denne dagen. Foto: NDF
Bilde fra en av mange ryddeaksjoner med Mandal Dykkerklubb. Her ser vi bare en brøkdel av avfallet som ble tatt opp denne dagen. Foto: NDF

Norske dykkerklubber er finalister til Gullklypa!

Marin forsøpling og spøkelsesfiske er i stor grad et skjult problem. I ti år har norske dykkerklubber jobbet for både å rydde opp og gjøre problemet synlig - og innsatsen blir lagt merke til.

Gullklypa deles ut av Hold Norge Rent og hedrer mennesker og aktører som gjør en ekstraordinær innsats mot forsøpling. For oss er finalistplassen først og fremst en anerkjennelse av den enorme frivillige innsatsen som legges ned av dykkerklubber over hele landet.

LES MER OM FINALISTENE HER.  

Dette er andre gang miljøprosjektet er finalist til Gullklypa – nok et tydelig tegn på at dykkerklubbenes mangeårige innsats blir sett og verdsatt.

havhesten.jpg

Ryddeaksjon med noen fra Havhesten Undervannsklubb i Stavanger – én av mange klubber som året rundt legger ned utallige dugnadstimer for et renere hav. Foto: NDF 

Ekstra stas er det at Christopher McDade (i midten) også er blant årets Gullklypa-finalister som enkeltperson! 

 

Tusenvis av timer på dugnad

Gjennom NDFs miljøprosjekt har dykkerklubber langs hele norskekysten bidratt i kampen mot marin forsøpling og spøkelsesfiske.

Bak resultatene ligger tusenvis av frivillige og utallige timer på dugnad. Bare i 2025 hentet dykkerklubbene opp 7 100 tapte fiskeredskaper og over 230 tonn marint avfall, gjennom mer enn 22 500 dugnadstimer. Dykkere bruker kvelder og helger på å hente opp tapte fiskeredskaper og annet marint avfall, samtidig som klubbene dokumenterer funnene, deler kunnskap og løfter frem en miljøutfordring som ellers foregår ute av syne under havoverflaten.

– Noe av det viktigste vi har fått til, er å synliggjøre både problemet og den enorme frivillige innsatsen som gjøres for å løse det. Når dykkerklubbene våre nå blir løftet frem som finalister til Gullklypa, viser det at arbeidet deres blir sett. Det synes jeg de skal være skikkelig stolte av, sier prosjektleder Ida Camilla A. Skaar. 

Både Sogndal- og Sjøspretten dykkarklubb:

Alta dykkerklubb:

Viking dykkerklubb:

Havhesten undervannsklubb: 

Ægir dykkerklubb: 

Arendal undervannsklubb: 

Åros undervannsklubb:

Holmestrand dykkerklubb: 

Sotra sportsdykkerklubb: 

Giske dykkerklubb: 

Eidsvoll dykkerklubb: 

Drøbak undervannsklubb:

Søgne dykkerklubb: 

Søgne dykkeklubb m/folk:

 

Bildene representerer bare en brøkdel av aktiviteten i 2025 – og dokumenterer et landsdekkende engasjement for en renere kyst!

Ti år med ryddeinnsats

I år markerer miljøprosjektet ti år med organisert ryddearbeid. I løpet av disse årene har et stadig større nettverk av dykkerklubber engasjert seg i arbeidet mot marin forsøpling og spøkelsesfiske.

Finalistplassen er derfor en ekstra fin anerkjennelse i jubileumsåret – og en påminnelse om verdien av alle timene som legges ned på dugnad. 

Vi er utrolig stolte av klubbene våre og alle de frivillige som gjør dette mulig. 

Tusen takk for innsatsen – denne finalistplassen er deres! 💙 

547505577_122139878984710116_5031307683803143741_n.jpg

Bilde fra Giske dykkerklubb som hadde en stor dekkoperasjon - flere tonn med mikroplast, oljeforbindelser og gummi ble fjernet fra sjøen denne dagen 💪 

Ida Camilla Skaar
Ida Camilla Skaar
Rådgiver

E-post: ida@nif.idrett.no

Ansvarsområder: Miljøprosjekter

Nippon gases Hold norge rent Nordic Choice Hotels Sparebankstiftelsen DNB MARFO Handelens Miljøfond