Norges Dykkeforbund / Nyheter / 2026 / Disse er kvalifisert til NM-finalen i undervannsfoto
Juryens kommentarer: Et stemningsfullt og trolsk bilde med god lyssetting og effektfullt overlys. God komposisjon, sterk fargebalanse og en interessant vidvinkel med presis eksponering. Foto: David Gonzalez
Juryens kommentarer: Et stemningsfullt og trolsk bilde med god lyssetting og effektfullt overlys. God komposisjon, sterk fargebalanse og en interessant vidvinkel med presis eksponering. Foto: David Gonzalez

Disse er kvalifisert til NM-finalen i undervannsfoto

Kvalifiseringen til NM i undervannsfoto er avgjort. Nå er det klart hvilke 15 fotografer som går videre til finalen på Kvitsøy i september.

V252.jpg

Juryens kommentarer: Flott motiv, presis komposisjon og god lyssetting. Foto: David Gonzalez 

 

15 fotografer er kvalifisert for mesterskapsfinalen som arrangeres på Kvitsøy 3.–6. september. 

Totalt deltok 28 fotografer i årets innsendingskonkurranse. Hver deltaker kunne sende inn inntil tre bilder i klassene makro og vidvinkel, og til sammen ble det levert hele 168 bilder. 

Det var David Gonzalez Buendia fra Tromsøstudentenes Idrettslag som gikk helt til topps i kvalifiseringen, med høyest totalscore fra juryen. Vi gratulerer! 

 

imagehre99.png

Juryens kommentar: Et kunstnerisk og spennende bilde med svært nært motiv og god komposisjon. Foto: Heine Jensen

 

Slik jobber juryen 

Juryen består av tre personer som jobber individuelt og gir hvert innsendt bilde en poengsum fra 1 til 10, hvor 10 er høyeste poeng. Poengsummene fotografene oppnår er totalsummen av alle jurymedlemmenes poeng.  

Dette er juryen i NM i undervannsfoto 2026 

Petter Schmedling er en erfaren dykker med stor interesse for undervannsfoto og det som befinner seg under overflaten. Han har god erfaring med å sitte i juryen under NM i undervannsfoto, og er derfor en stødig person å ha med seg i denne prosessen. 

 imageik7v.png

Elisabeth Tønnessen har vært aktiv fridykker siden 2007, og hennes aktiviteter under vann inkluderer foto, film, sanking og undervannsjakt. 

Hun har drevet eget firma som fotograf i over 20 år, primært rettet mot bedrifter og reklamebransjen. Interessen for undervannsfoto startet ut fra et ønske om å dokumentere livet og naturen under vann. Hennes store engasjement er å vise frem den fine naturen under vann, og dette ligger til grunn for interessen for undervannsfoto og ønsket om å dokumentere dette miljøet. Nylig har hun bidratt med innhold til boken «Hold pusten», som er en omfattende utgivelse innen fridykking og undervannsjakt. 

 imagewggi.png

Kjetil C. Astrup jobber profesjonelt som filmfotograf med spesialitet under vann og er daglig leder i Cinemarine som leverer utstyr og mannskap til film- og TV-industrien for vann-relaterte produksjoner. 

 

Hvem kommer til NM-finalen? 

De 15 beste fotografene inviteres til finalehelgen. Fotografer som ikke har mulighet til å delta, bes informere NDF om dette snarest, slik at NM-plassen kan gå til neste fotograf på resultatlisten. 

 

Resultater fra innsendingskonkurransen 

Disse fotografene er kvalifisert til finalen på Kvitsøy: 

Plassering 

Poeng 

Fotograf 

Klubb 

1 

148 

David Gonzalez Buendia 

Tromsøstudentenes Idrettslag 

2 

139 

Heine Jensen 

Hemne Dykkerklubb 

3 

138 

Morten Sætrang Haakonsen 

Holmestrand Dykkerklubb 

4 

132 

Mads Vaagan 

Mandal Dykkerklubb 

5 

131 

Christopher Andersen 

Halden Sportsdykkere 

6 

130 

Ole Christian Meldahl 

Kvitsøy Idrettslag 

Delt 7 

128 

Hege Nyborg Drange 

Askøy Dykkerklubb 

Delt 7 

128 

Tore Vidar Knutsmoen 

Drøbak Undervannsklubb 

9 

125 

Grzegorz Janusz Marsicki 

Askøy Dykkerklubb 

10 

123 

Liga Sirava 

Tromsøstudentenes Idrettslag 

11 

118 

Mona Tetlie 

Hemne Dykkerklubb 

12 

117 

Kristian Sunde Tollaksen 

Sola Fridykkeklubb 

Delt 13 

115 

Anne Mari With Ottesen 

Slettaa Dykkerklubb 

Delt 13 

115 

Kim André Sund 

Giske Dykkerklubb 

Delt 13 

115 

Runar Bolstad 

NORDHORDLAND DYKKERKLUBB 

 

Venteliste til NM-finalen 

Plassering 

Poeng 

Fotograf 

Klubb 

16 

111 

Jørn Svabø Knudsen 

Bergen Dykkeklubb 

17 

105 

Magnus Tornes 

Veterandykk-Molde 

18 

104 

John Sverre Øen 

Korssund Dykkeklubb 

19 

102 

Synnøve Langnes Øverbø 

BSI – SUB 

20 

97 

Bjørnar Solhaug 

Hemne Dykkerklubb 

21 

95 

Kjell Eirik Irgens Henanger 

Bergen Dykkeklubb 

Delt 22 

94 

Aksel Engebråten Ørstavik 

Ålesund Sportsdykkerklubb 

Delt 22 

94 

Rune Edvin Haldorsen 

Akkaren Sportsdykkerklubb 

24 

91 

Martin Hansen 

Ålesund Sportsdykkerklubb 

25 

81 

Carl Fredrik Hals 

Stavanger Dykkerklubb 

26 

80 

Gry Hege Henriksen 

BSI – SUB 

27 

79 

Wanda Filarowski 

Trondheim Fridykkerklubb 

28 

70 

June Marie Lindvik Salthella 

Slettaa Dykkerklubb 

 

Kvalifiserte fotografer (topp 15) vil få egen invitasjon til finalen på e-post. Vi takker for alle bidrag, og gratulerer finalistene. Vi sees på Kvitsøy! 

 

Alle fotografer vil motta en egen e-post med juryens kommentarer på innsendte bilder.  

 

 

Nora Menous Jordbru
Nora Menous Jordbru
Idrettskonsulent

E-post: nora@nif.idrett.no

Ansvarsområder: Konkurranser i foto & film og apnea, breddeidrett, samordnet rapportering, antidoping

Nippon gases Hold norge rent Nordic Choice Hotels Sparebankstiftelsen DNB MARFO Handelens Miljøfond