Norges Dykkeforbund / Nyheter / 2023 / Ledermøtet 2023: – Ingen tar miljø og bærekraft så seriøst som dere
Helgen 10.- 11. juni ble Ledermøtet 2023 avholdt i Kristiansand. Foto: Norges Dykkeforbund
Helgen 10.- 11. juni ble Ledermøtet 2023 avholdt i Kristiansand. Foto: Norges Dykkeforbund

Ledermøtet 2023: – Ingen tar miljø og bærekraft så seriøst som dere

Ledermøtet 2023 hadde rekordhøy deltakelse. Vi tok et blikk på året som har gått, ble inspirert av flotte foredrag fra klubb, og vi har rettet blikket fremover.

Prosessarbeidet til neste virksomhetsplan har begynt, og alle 121 hoder på Ledermøtet 2023 har begynt å kverne på følgende; Hvor er Norges Dykkeforbund i 2028?

Allerede fredag kveld begynte deltakere melde sin ankomst, og som en bonus for de tidlige ble det allerede fredag kveld tilbudt kurs i søknadsskriving med Tilskuddsportalen.

DSC_0058.JPG

Den formelle delen av ledermøte tok oss blant annet gjennom hva som skjedde året som gikk. Foto: Norges Dykkeforbund

Fredagen gikk raskt over til å bli lørdag, hvor den formelle delen av Ledermøtet ble innledet av president, Gry Henriksen.

– Det er viktig å ta vare på de unge, de er tross alt etterfølgerne våre, innledet hun.

Årets ledermøte hadde nemlig god deltakelse i alle aldere. Trondheim Fridykkerklubb stilte blant annet med barn og unge fra havfolk-prosjektet, som skapte stort engasjement med sitt foredrag. I tillegg stilte nesten samtlige deltakere fra prosjektet «unge ledere i NDF», som også presenterte sine prosjektet og planer. Alle grenene våre ble også godt representert av representanter fra klubb. Summa summarum – en god sammensetning av deltakere!

DSC_0296 2.jpg

Barn og unge fra Trondheim Fridykkerklubb holdt foredrag om sitt havfolk-prosjekt. Foto: Norges Dykkeforbund

 

Fagdag i marin forsøpling

Målet med årets ledermøte var å begynne prosessen med ny virksomhetsplan, og samtidig ha mye fokus på marin forsøpling. Hele søndagen ble viet til egen fagdag i sistnevnte. Men allerede lørdag formiddag holdt Ryfylke Friluftsråd et inspirerende foredrag til refleksjon. Deriblant nevnte hun dykkernes unike rolle med tanke på marint liv.

– Ingen andre har øyne under vann, slo Kersti Kesper fra Ryfylke Friluftsråd fast.

DSC_0340.jpg

Foto: Norges Dykkeforbund

 

Med tanke på prosessarbeidet med ny virksomhetsplan, hadde Kesper også noen tanker om hva et viktig fokusområde burde være.  

– Frem mot 2028 tror jeg det er viktig at dere formidler kunnskap om livet under vann til barn og voksne som ikke har den innsikten dere har, sier hun.

Sara Stokken Rot fra idrettsstyret kom også på scenen med et klart budskap.

– Ingen tar det med miljø og bærekraft så seriøst som dere, slo Rot fast.

– Alt arbeidet dere gjør, og at dere har en egen ansatt på feltet er utrolig inspirerende. Jeg håper flere forbund går i samme retning som dere, avslutter hun.

DSC_0130 2.jpg

Foto: Norges Dykkeforbund

På lørdagen ble også vår nye prosjektleder i marin forsøpling introdusert. Ida Camilla A. Skaar begynner i fast prosjektlederstilling i midten av august, men fikk allerede denne helgen bygget nettverk og bli kjent med klubbene. Stor stas!

DSC_0107.jpg

Deltakere ble kjent på tvers av klubber, og samtalene var både gode og inspirerende. Foto: Norges Dykkeforbund

 

Søndagen suste av gårde med flotte foredrag på rekke og rad. Inspirerende foredrag fra Hold Norge Rent, Sparebankstiftelsen DNB, Statsforvalteren i Agder, Kristiansand Kommune og Fiskeridirektoratet prydet programmet før pause. Etterfulgt av Norges Seilforbund, Lillesand Snorkleklubb, Tønsberg Dykkeklubb, Harstad Sportsdykkeklubb og Larvik Dykkeklubb avslutningsvis.

Hvor er Norges Dykkeforbund i 2028?

Norsk Dykking Vil har vært vår virksomhetsplan siden 2020, som vil utgå i 2024. En ny virksomhetsplan skal lages, og prosessen begynte allerede i Kristiansand denne helgen. Hva skal Norges Dykkeforbund jobbe med i neste periode?

DSC_0336.JPG

Samhold, fellesskap og inkludering var ordene som skilte seg ut i mengden. Foto: Norges Dykkeforbund

For å begynne denne prosessen, var vi så heldige å få hjelp fra Torkell Seppola, klubbveileder i Norges Idrettsforbund.  

– Hvem er Norges Dykkeforbund?

Det første ordet som hørtes fra salen var «oss».  Og det er nettopp det. NDF er alle de menneskene som Dykke-Norge er bygget opp av, både på klubbnivå, konkurransenivå og forbundsnivå.

Oss.

En ny virksomhetsplan burde derfor speile oss alle, og komme oss alle til gode. Prosessarbeidet satte derfor fart med reflekterende gruppearbeid med fokus på en reell fremtid.

DSC_0105.jpg

Foto: Norges Dykkeforbund

Gode diskusjoner, samtaler, idéer, tanker og forslag ble lagt frem lørdag ettermiddag. Alt dette ble skrevet ned på papir, og skal nå gjennomgås og samles i ett arbeidsdokument. Alle innspill vil bli tatt med i prosessen videre, og være med på å avgjøre hvordan neste virksomhetsplan vil se ut.

NDF adminstrasjon og forbundsstyre vil i høst dra ut på regionsturné for å sanke enda flere innspill til ny virksomhetsplan fra Dykke-Norge. Dette er foreløpig reiserute:

Arbeidsdokument presentasjon ledermøtet.png

Foreløpig reiserute: Med forbehold om at noen datoer kan endres etter at kontakt med alle klubber er etablert. 

Takk for et vellykket ledermøte! Vi gleder oss stort til å dra ut til regionene når høsten melder sitt inntog.

Gi oss tilbakemelding!

Vi ønsker alltid utvikling, og tar gjerne i mot din tilbakemelding fra Ledermøtet 2023. Hva var bra, og hva kan vi forbedre til neste gang? Send en e-post til dykking@nif.idrett.no da vel! 

Stian Olsen Kaiander
Stian Olsen Kaiander
Generalsekretær

E-post: stian.olsen@nif.idrett.no

Ansvarsområder: Daglig ledelse, personalansvar, budsjett og regnskap.Virksomhetsplan, samfunnsansvar, ryddeaksjoner. Vitenskap

Nippon gases Hold norge rent Nordic Choice Hotels Sparebankstiftelsen DNB MARFO Handelens Miljøfond